Kibar Feyzo’nun köyü şimdilerde… .

Yeşilçam’ın efsaneleri arasında yer alan Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit gibi yıldız isimlerin oynadığı Kibar Feyzo adlı filmin şekildiği köy bakın şimdi nasıl.
Yıllardır adeta film platosu olarak kullanılan Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı eski adıyla Harran, şimdiki ismiyle Kavalcık Köyü, Kibar Feyzo, Adak, Ezo Gelin, Kaçak, Asi, Kasaba gibi birçok film ve diziye ev sahipliği yaptı.

Filmler çekilirken Adile Naşit, Türkan Şoray, Tarık Akan, Fatma Girik, Kadir İnanır, Necla Nazır, Şener Şen, Kemal Sunal, Müjde Ar, İlyas Salman ile Asi dizisinin birçok oyuncusunu ağırlayan köyün son aylardaki misafirleri ise Suriyelilerden oluşuyor..

Yeşilçam’ın efsaneleri arasında yer alan Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit gibi yıldız isimlerin oynadığı Kibar Feyzo adlı filmin şekildiği köy bakın şimdi nasıl.
Kibar Feyzo filminde başlık parasını toplamak için köyden ayrılan ve çalıştığı yerde başkalarına 300 lira verilirken kendisine 100 lira verilmesine tepki gösteren Kibar Feyzo’nun (Kemal Sunal), aradaki farka itiraz etmesi ile “onlar sendikalı” denmesi, Kibar Feyzo’nun da “Ben de Harranlıyam” diye yanıt vermesi, filmin en fazla akıllarda kalan repliğini oluşturuyor.

Filmde, Harran diye adlandırılan yer ise Kavalcık köyünün eski adı olarak biliniyor.

Yeşilçam’ın ve yeni dönem Türk dizilerinin vazgeçilmez platolarından birini oluşturan köyde, Kibar Feyzo filmindeki Maho Ağa’ya (Şener Şen) ait konak da bulunuyor.

.Bugünlerde filmdeki halinden eser kalmayan konak, aşırı yıpranma nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşıyor.

Konaktaki meşhur havuz ve eklentileri ise bakımsızlıktan adeta harabeye dönmüş durumda.

Kibar Feyzo filminde oynayan Hasan Demir (60), filmin kendisi 24 yaşındayken çekildiğini, o dönemde film oyuncularını ve ekibini taksiyle taşıdığını, günlük 500 lira para kazandığını söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir